Włókiennictwo - a co to?



Włókiennictwo – słowo, które niestety brzmi dość archaicznie. Kojarzy się najczęściej z okresem PRL-u, czasem rozkwitem tego przemysłu w Polsce oraz późniejszym zamykaniem fabryk i sprzedawaniem maszyn zagranicznym przedsiębiorstwom. Nic optymistycznego, co nie?





Szukając definicji włókiennictwa, skorzystałam z dwóch źródeł: (nie)zastąpionej cioci Wikipedii oraz internetowej encyklopedii PWN. Pierwsze z nich trochę mnie zawiodło, ale trudno się dziwić gdy chodzi o mało popularne hasła w Polsce.

Wikipedia w języku polskim od razu przekierowała mnie z frazy „włókiennictwo” na „przemysł włókienniczy”, co jeszcze jestem w stanie wybaczyć. Cały wpis składa się z dwóch punktów: krótkiej, jednozdaniowej definicji oraz historii przemysłu włókienniczego w Polsce w tym wypisane dodatkowo... muzea. Serio, ten wpis od razu sugeruje, że taki przemysł był i nadal jest historią. Żadnej wzmianki jak przedstawia się produkcja w dzisiejszych czasach, czy w ogóle istnieje. Polska Ciociu Wikipedio, tutaj nas zawiodłaś.

Zmieniając język na angielski, widzimy zupełnie coś innego. Strona poświęcona przemysłowi tekstylnemu podzielona jest na siedem punktów. Na początku także jest krótka definicja, taka sama jak na stronie polskiej. Dalej za to możemy przeczytać między innymi: o procesie produkcji, krótko opisanym podziale włókien i historii tego przemysłu na całym świecie. Najlepszą według mnie rzeczą na tej stronie jest graf przedstawiający proces produkcji bawełny. Widać na tym przykładzie jak wiele etapów musi przejść surowiec, by powstał z niego końcowy produkt. Englishspeaking Auntie Wikipedia - thank you very much! Zainteresowanym polecam zgłębić temat na tej stronie ;)

Zostając jeszcze na chwilę przy języku angielskim, tłumaczenie słowa „włókiennictwo” przedstawia się różnorako w zależności od kontekstu. Jeśli mówimy o produkcji - textile manufacturing, przemyśle – textile industry, czy kierunku studiów – textile engineering. Słowo „textile” jako przymiotnik oznacza: tekstylny, włókienniczy. W formie rzeczownika: materiał, tekstylia, tkanina (choć tutaj chyba poprawniejszą formą będzie woven fabric). Znając choć trochę angielski, można sobie zatem odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest włókiennictwo. Zazwyczaj szukając szczegółowych informacji związanych z tą dziedziną, trzeba nastawić się na czytanie materiałów w tym języku.

Wracając do polskich internetów, definicję z prawdziwego zdarzenia daje nam encyklopedia PWN. Zatem z czystym sumieniem mogę ją tutaj zacytować:



Włókiennictwo - gałąź nauki oraz przemysłu zajmująca się wytwarzaniem półwyrobów i wyrobów włókienniczych (tekstyliów) z surowców włókienniczych.



To jest taka krótka definicja na ocenę 3 (if you know what I mean). Większą definicję pozwolę sobie przytoczyć w formie skróconej poniżej. Daruje sobie część o historii, wydobywając samo gęste.



Włókiennictwo obejmuje m.in.: roszarnictwo, przędzalnictwo, tkactwo, dziewiarstwo (dzianina), technologie wyrobu włóknin i przędzin, powroźnictwo, pasamonictwo, wykończalnictwo. Podstawowymi procesami technologicznymi przemysłu włókienniczego są: przędzenie, tkanie i dzianie oraz wykończanie wyrobów włókienniczych. [...] Obok tradycyjnych technik wytwarzania wprowadzono w ostatnim ćwierćwieczu nowe: teksturowanie, przędzenie bezwrzecionowe, tkanie bezczółenkowe; powstały nowe wyroby: jedwabie teksturowane, przędze elastyczne, puszyste, rdzeniowe, oraz tekstylia: przędziny, włókniny, laminaty; rozpowszechniły się włókna chemiczne, a zwłaszcza syntetyczne, oraz nowe techniki wykańczania nadające wyrobom specjalne właściwości (niepalność, odporność na mięcie, niekurczliwość itp.). Włókiennictwo wytwarza coraz więcej wyrobów do celów technicznych: na budowle pneumatyczne, transportery, poszycia balonów, spadochrony, pneumatyczny sprzęt pływający, także na namioty, wyposażenie turystyczne, geotekstylia (wyroby włókiennicze używane do wyrobu dróg, zbiorników wodnych), agrotekstylia (maty izolacyjne, podkłady do wegetacji roślin), medtekstylia (wata, bandaże, protezy, np. naczyniowe dla kardio- i neurochirurgii). [...] W 2000 nastąpiło zahamowanie spadkowych tendencji w przemyśle włókienniczym, a obecnie należy on do najbardziej sprywatyzowanych przemysłów w Polsce.



Jeśli dotrwałeś do tego momentu, czytając powyższą dłuższą definicję – gratulacje! Znasz już podstawy podstaw włókiennictwa. Mam nadzieję, że zaciekawiło Cię to, co napisałam i jesteś już głodny solidnej dawki wiedzy. Trzymaj się mocno, bo niedługo lecimy z prawdziwie technicznymi tematami.



Bibliografia:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jakie to włókno? Co nieco o identyfikacji

Włókno – podstawowy element